Hvis jeg vil inddrage et loftsrum til beboelse, kræves der så en byggetilladelse?

Ja, såfremt der inddrages en eksisterende udnyttelig tagetage til beboelse, kræves der en byggetilladelse, til dette formål. Dette fordi, der er tale om en væsentlig anvendelsesændring som er omfattet af byggeloven § 2.